Past Presidents

1957

C.R. WARDELL

KNOXVILLE UTILTTY BOARD

1962

E.G GALYON

KNOXVILLE UTILTTY BOARD

1967

BLAKE THOMPSON

CEMC

1972

ROBERT L. PARIS

PADUCAH POWER SYSTEM

1958

H.C. HOLDERFIELD

NASHVILLE ELECRTIC SERVICE

1963

LOWELL B. BOAZ

NASHVILLE ELECRTIC SERVICE

1968

ROBERT L. CLIFTON JR.

DAMVILLE VA ELECTRIC

1973

MAURICE D. PARCHMAN

CUMBERLAND EMC

1959

KENNETH P. CAMPBELL

CUMBERLAND EMC

1964

ARTHUR BRIGHT

KNOXVILLE UTILTTY BOARD

1969

WILLIAM (BILL) SHOLAR

PENNYRILE RECC

1974

TOM HANEY

COlUMBIA POWER SYSTEM

1960

JOHN K. COX

OWENSBORO MUNICPAL UTILTIY

1965

CURTIS RINGOLD

MEMPHIS LIGHT & POWER

1970

DOUGLAS J. PARKER

HUNTSVILLE UTILITY

1975

BOYD H. KISSLER

ELECTRIC PL. BD. BOWLING GREEN

1961

ROY AMIDON

ELECTRIC POWER BD. CHATT. TN

1966

J. S. ANDERSON

ELECTRIC POWER BD. CHATT. TN

1971

JIM MERRITT

KNOXVILLE UTILTTY BOARD

1976

JAMES SANDOE

BRISTON VIRGINIA POWER

1977

MICHAEL McKOWEN

CRAWFORDSVILLE ELECTRIC

1978

STAN STUCKEY

ORRVILLE MUNICIPAL UTILITY

1979

GARY W. DUNNING

PENNYRILLE RECC

1980

M. O. PILKINTON

NASHVILLE ELECRTIC SERVICE

1981

BILLY W. TOOLEY

ELEC. PL. BD. HOPKINSVILLE, KY

1982

ED WEBB

CLEVELAND ELECTRIC SERVICE

1983

HAROLD SHERRON

JACKSON PURCHASE

1984

DONNIE BROOKS

UPPER COMBERLAND EMC

1985

DON BLEVINS

KNOXVILLE UTILTTY BOARD

1986

HAROLD M. BUMPUS

CLARKSVILLE DEPT. OF ELECTRIC

1987

EDWIN (BUDDY) HENDERSON

PENNYRILE RECC

1988

JAMES E. TYREE

PADUCAH POWER 

1989

JACK STACKMAN

DAYTON POWER & LIGHT

1990

JAMES E. TYREE

DANVILLLE ELECTRIC DIVISION

1991

AUBREY BROWNING

SPRINGFIELD ELECTRIC

1992

REBECCA ROLLINS

CHATTANOOGA E.P.B.

1993

D.C. TONGATE

TVA

1994

LONNIE BAILEY

LAWRENCEBURG POWER SYSTEM

1995

RICHARD PRYOR

GALITIN DEPT. OF ELECTRICITY

1996

TERRY KING

CLARKSVILLE DEPT. OF ELECTRIC

1997

ALAN RODERICK

CHATTANOOGA E.P.B.

1998

PAUL W. STEPP

TRI STATE E.M.C.

1999

DARREL CRISP

VOLUNTEER ELECTRIC

2000

GREG CHANEY

LICKING VALLEY RECC

2001

ED GRIFFITH

CLEVELAND UTILITIES

2002

STEVE DAVIS 

CITY OF MARYVILLE UTILITIES

2003

EDDIE ANDREWS

NASHVILLE ELECRTIC SERVICE

2004

ARTHUR LIGHT

NOLIN RECC

2005

LANCE IRWIN

EPB OF CHATTANOOGA

2006

CHUCK THOMAS

TRI STATE E.M.C.

2007

STEVE DAVIS  

LAWRENCEBURG UTILITIES

2008

BOYD REDDING

MERWETHER LEWIS ELEC. COOP

2012

BECKY HERNDON

EPB CHATANOOGA, TN

2013

GLEN FOWLER

ALCORN CO. ELEC. POWER ASSOC.

2009

BUTCH JOHNSON

PARAGOULD LIGHT, WATER & CABLE

2014

KEITH LIVESAY

MORRISTOWN UTILITY SYSTEM

2010

REGGIE HOLT

LAWRENCEBURG UTILITY SYSTEMS

2011

RICK MINATRA

NASHVILLE ELECRTIC SERVICE

2015

DAVID MYRICK

NASHVILLE ELECRTIC SERVICE

2016

JOHN TURNER

APPALACHAN ELECTRIC COOP.

2017

RON ZOOK

GREENVILLE LIGHT AND POWER

2018

HAL CHAMPION

McMINVILLE LIGHT AND POWER

2019

CLAY HULLETT

NASHVILLE ELCTRIC SERVICE

CONTACT

 

info@msema.com

 

MAILING LIST

  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon

 MSEMA.